Baked Goods and Jam

baked goods 2016 bread 2016We are now offering baked goods for the seasonal farmers markets in Mason City and Clear Lake.  We mill organic grains for our whole grain products and we use honey and olive oil in our yeast breads.  For our gluten free baked goods, we take exceptional care in avoiding cross contamination whenever possible (separate grain mills, separate pans, etc.)   All orders can be made by calling us at 641-423-0030.

Jam 2016Our jam is made with our own chemical-free fruit whenever possible.  Our customers especially love our strawberry, blueberry, peach, cherry, lemon, strawberry rhubarb, triple berry, and raspberry jam! They love to buy it by the case for all season use!

 

 

Please note:   Please give us a 48 hour notice for all orders.  $10 or more in orders are required when purchasing from the farm.  No minimum order when picking them up during the farmers markets.

Whole wheat bread – $5.00 a loaf

Whole wheat cinnamon swirl bread – (great as toast when you are craving cinnamon rolls!) – $5.00

Whole wheat dinner rolls – $5.00 per dozen

White bread – $5.00 a loaf

White cinnamon swirl bread – $4.50 a loaf

Apple cider cinnamon rolls, cinnamon rolls, caramel rolls, blueberry rolls, and raspberry rolls – $15.00 per dozen (sold individually or by groups of 4 at market)

Banana Bread – $3.50 per small loaf

Banana Nut Bread – $3.75 per small loaf

Chocolate Chip Banana Bread  – $3.50 per small loaf

Granola power bars – $18.00 for a 9×13 pan – 12 bars in a pan (M&M, cherry chocolate chip, chocolate chip, chocolate chip cranberry)

Scotcheroos – $18.00 for a 9×13 pan – 12 bars in a pan

Rhubarb bread and zucchini bread  – $3.50 per small loaf

Gluten free peanut butter chocolate chip bars – $12.00 for a 9×13 pan – 12 bars in a pan

Gluten free sandwich bread – $6.00 for a full size loaf

Strawberry, blueberry, triple berry, strawberry rhubarb, cherry, peach, and raspberry jam (8 oz jars) – $5.00 per jar.  $50 per case of 12 (the case can be mixed with a variety of flavors if desired). Lemon jelly is $7.00 per jar.